Czym są hotspot'y

   Hotspot (ang. hot spot - "gorący punkt") to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej

Przykładowa lokalizacja punktów dostępu

     Jak państwo dobrze wiedzą w naszym mieście powstanie, a w zasadzie już powstaje sieć darmowych hostpot’ów o maksymalnej przepustowości 512 kb/s. Wykonawcą całej sieci jest Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Nadajniki mają być zainstalowane na ulicach: 1 Maja, Mickiewicza, Dekutowskiego (istnieje), Kossaka, Słomki – w przyszłości planowana jest rozbudowa sieci nadajników.

Mapa Tarnobrzega z naniesionymi hotspot'mi

     W rzeczywistości lokalizacja punktów dostępu może znacznie odbiegać od miejsc zaznaczonych na mapie. W chwili gdy nadajniki zaczną działać zostaną podane ich nazwy, parametry i dokładna lokalizacja.

Mapa umiejscowienia nadajników

Gdzie najczęściej są montowane hotspot’y?

     Hotspoty są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych. Umożliwiają one posiadaczom komputerów przenośnych laptopów i palmtopów wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11 podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje za pomocą karty kredytowej lub zakupienia odpowiedniej zdrapki. Czasami też gdy dostęp jest bezpłatny ograniczony bywa zakres dostępnych usług na przykład tylko do strony WWW instytucji udostępniającej hotspot.

Główne zalet sieci bezprzewodowej:

  • mobilność – końcówki mogą się przemieszczać
  • łatwość instalacji – nie trzeba kłaść przewodów
  • elastyczność – łatwe dokładanie nowych końcówek
  • zasięg – od kilku metrów (w budynkach) do kilkudziesięciu kilometrów
  • szybka rozbudowa i modyfikacja struktury sieci.

Google

Wszelkiego rodzaju kopiowanie, powielanie oraz inne wykorzystywanie informacji i zdjęć znajdujących się na stronie, bez zgody autora ...::ZABRONIONE::.. Materiały i artykuły zaczerpnięte są z www.wardriving.pl, wikipedia.pl, www.warchalking.pl i innych źródeł.